PDF Εκτύπωση E-mail

"ΧΤΙΖΩ ΣΩΣΤΑ ΕΜΕΝΑ"

Το Γ2 φέτος ολοκλήρωσε, στα πλαίσια σχολικής δραστηριότητας, πρόγραμμα διατροφικής αγωγής με θέμα : "ΧΤΙΖΩ ΣΩΣΤΑ ΕΜΕΝΑ"

Πραγματοποιήθηκαν δυο επισκέψεις , η μια στις σχολικές μέρες, όπου οι μαθητές πήραν μέρος σε βιωματικό δρώμενο με θέμα  τη διατροφή. Η άλλη ήταν επίσκεψη στη λαική αγορά του Γαλατσίου, όπου τα παιδιά είδαν από κοντά τα προιόντα στους πάγκους  και συνομίλησαν με τους παραγωγούς. Πραγματοποιήσαμε έρευνα στο χώρο του σχολείου και βγάλαμε στατιστικά στοιχεία, για τις  διατροφικές συνήθειες των μαθητών του 142ου δημοτικού σχολείου. Ζωγράφησαν έναν πίνακα με θέμα τη λαϊκή αγορά.

Οι μαθητές  πήραν πλούσιο υλικό με γνώσεις σχετικά με τι είναι πρωτείνες, υδατάνθρακες, λίπη, βιταμίνες και ποιος ο ρόλος τους στην υγεία μας. Καθιερώσαμε το φρούτο της ημέρας. Πραγματοποιήσαμε δυο πρωινά γεύματα στο χώρο της τάξης. Τέλος ανεβάσαμε θεατρικό και τραγουδήσαμε το τραγούδι της διατροφής.

Υπεύθυνος Προγράμματος : Χριστόπουλος Κώστας

μετρητής επισκεψιμότητας

Εισηγήσεις Εκδηλώσεων

ΔΕΠΥ-Μαθησιακές Δυσκολίες

Καιρός

Με την υποστήριξη του Joomla!. Designed by: free joomla templates ntc dedicated hosting Valid XHTML and CSS.