Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία

Το σχολικό έτος 2022-2023 το σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα  «Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία».  Πρόκειται για ένα πρόγραμμα στα πλαίσια του οποίου οι μαθητές γνωρίζουν τη γειτονιά τους, εξοικειώνονται με την έννοια του δημόσιου χώρου και αποκτούν γνώσεις και δεξιότητες ώστε να γίνουν στο μέλλον ενεργοί πολίτες.

Ανάμεσα σε άλλες δράσεις, οι μαθητές του Β2 τμήματος επισκέφθηκαν  τις πλατείες και τα αγάλματα της γειτονιάς μας, στάθηκαν ιδιαίτερα στο άγαλμα του Γιαννούλη Χαλεπά και παρουσίασαν, στη γιορτή τέλους του προγράμματος στην Τεχνόπολη, ένα θεατρικό δρώμενο αφιερωμένο στο γλύπτη Γιαννούλη Χαλεπά.

(Για την πραγματοποίηση του προγράμματος συνεργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί Δ. Καρούσου, Α. Γιαννακοπούλου, Μ. Διαμαντή)

Δείτε εδώ το υλικό που δημιουργήθηκε κατά την υλοποίηση του προγράμματος