Home Σχολικός Εκφοβισμός

Πρόσκληση για γονείς και κηδεμόνες σε εκδήλωση ενημέρωση για το σχολικό εκφοβισμό

142ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών

Ο Σύλλογος διδασκόντων του 142ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών,  σε συνεργασία με την Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας

Παιδιού και Εφήβου (Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.) σας προσκαλούν στην:

Εκδήλωση Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης για το φαινόμενο του Σχολικού Εκφοβισμού (Bullying)

Διεθνείς έρευνες έχουν δείξει ότι περίπου το 15% των μαθητών έχουν βιώσει συμπεριφορές εκφοβισμού από συμμαθητές τους. Τα παραπάνω αποτελέσματα επιβεβαιώνονται και στην ελληνική πραγματικότητα, σύμφωνα με πρόσφατη επιδημιολογική μελέτη που πραγματοποίησε η ΕΨΥΠΕ κατά τη σχολική χρονιά 2011-2012. Ο εκφοβισμός-θυματοποίηση (bullying) μαθητών από συμμαθητές τους αποτελεί μια ιδιαίτερη μορφή βίας και επιθετικής συμπεριφοράς, που εμφανίζεται κυρίως στο σχολείο με σοβαρές επιπτώσεις για τη ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού και τη διαδικασία της μάθησης.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων του 142ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών, Κρυστάλλη 10-16 στα Άνω

Πατήσια, στις 4 Μαρτίου 2013 κι ώρα 18:00

Πρόγραμμα Παρουσιάσεων

17:45: Ώρα προσέλευσης.

18.00- 18.10: «Η δράση της Ε.Ψ.Υ.Π.Ε. στο χώρο του Σχολικού Εκφοβισμού».

18.10 -18.30: «Κατανοώντας το φαινόμενο του εκφοβισμού και της βίας στο χώρο στο σχολείου».

Εισηγήτρια: Συγγελάκη Εύα, MSc, PhD, Ψυχολόγος, Πρόγραμμα ?STOP! Στην Ενδοσχολική Βία?, Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.

18.30 ? 18.40: Ερωτήσεις.

18:40 ? 19:00: «Αντιμετωπίζοντας τον εκφοβισμό και τη βία στο σχολείο ως ομαδικό φαινόμενο».

Εισηγήτρια: Λάγγαρη Βέρα, MSc, PhD, Ψυχολόγος, Πρόγραμμα ?STOP! Στην Ενδοσχολική Βία?, Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.

19:00-20.00: Συζήτηση