Μεγάλες σκακιστικές επιτυχίες ζήσαμε το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε στους τελικούς του Ομαδικού Σχολικού Πρωταθλήματος Αττικής. Το σχολείο μας (142ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών) κατατάχθηκε το καλύτερο Δημόσιο Σχολείο στην Αθήνα και πέρασε αήττητο τις επτά δοκιμασίες του τελικού!

Η συνολική μας κατάταξη ήταν στην 26η θέση με μία νίκη, έξι ισοπαλίες και καμία ήττα, θέση πολύ σημαντική εάν σκεφθεί κανείς ότι βρεθήκαμε πάνω από σχολεία με πολυετή παράδοση στο σκάκι όπως η Β΄ομάδα της Λεοντείου, η σχολή Χατζήβεη και πολλά ακόμα.  Συνολικά αγωνίσθηκαν 72 σχολεία στα τελικά της Αττικής έχοντας πάρει την πρόκριση από τα περιφερειακά προκριματικά πρωταθλήματα!

Η σύνθεση της ομάδας μας ήταν:

· Μπουλαμάτσης Κωνσταντίνος

· Σπυρόπουλος Νίκος

· Παπαγεωργίου Δημήτρης

· Γκούτης Παναγιώτης

· Ζαχαράκη Μαριλένα

· Γρηγοράτου Αλεξία

Συγχαρητήρια στα παιδιά, στην προσπάθειά τους και την επιμονή τους. Επίσης συγχαρητήρια στο δάσκαλο του σχολείου μας, το Νάσο για την επιμονή και τις οδηγίες του. Τον επόμενο χρόνο θα διεκδικήσουμε την πρώτη δεκάδα που θα μας δώσει την πρόκριση στα 50 καλύτερα σκακιστικά σχολεία της Ελλάδας!!!!